E-learning to forma kształcenie na odległość, w której rozwój umiejętności i wiedzy jest realizowany poprzez użycie nowoczesnych technologii cyfrowych. E-learning jest pojęciem szerokim i jest definiowany na wiele różnych sposobów w zależności od użytych technologii i roli jaką mają one pełnić w procesie dydaktycznym.
Jednym z typów e-learningu jest kształcenie przez internet (ang. Web Based Training, WBT), w którym kształcenie jest realizowane przy pomocy sieci internet, bądź intranet. Model ten jest współcześnie najbardziej rozpowszechniony ze względu na dostępność medium teleinformatycznego (tzn. internetu), elastyczność podczas organizowania i prowadzenia procesu dydaktycznego oraz efektywność.
W modelu WBT kształcenie jest realizowane z wykorzystaniem materiału dydaktycznego zlokalizowanego na serwerze zdalnym i udostępnianego na komputerze uczącego się poprzez sieć internet. Szkolenie może być uzupełnione pracą grupową uczących się poprzez wykorzystanie forum, wiki, blogów, itp. W proces dydaktyczny może zostać włączony nauczyciel (trener / tutor), który nadzoruje przebieg szkolenia, wspiera i kontroluje uczącego się, organizuje i moderuje pracę grupową (szkolenie wspierane przez nauczyciela). Szkolenie może być również realizowane bez udziału nauczyciela (samokształcenie).
Składowymi szkolenia w modelu WBT są:
Wśród innych podejść dotyczących kształcenia na odległość wyróżnić można CBT (ang. Computer-based training) w którym kształcenie jest realizowane przy pomocy komputera w trybie off-line z wykorzystaniem aplikacji edukacyjnej dostarczonej np. na CD-ROM, wideokonferencje, czyli model w którym kształcenie jest realizowane w czasie rzeczywistym (online) dla rozproszonej przestrzennie grupy uczących się przy wykorzystaniu rozwiązań wideokonferencyjnych, M-learning, czyli kształcenie z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych zgromadzonych na urządzeniu przenośnym (PDA, telefon komórkowy).